×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 667

«قرة‌العین»؛ حکایتی از «بابیت» تا «حریت» یک شخصیت تاریخی

یکشنبه, 17 آبان 1394 23:36 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

«قرة‌العین»؛ حکایتی از «بابیت» تا «حریت» یک شخصیت تاریخی

معرفی کتاب

 

 

 

 

بهائیت در ایران : یکی از شخصیت‌های تاریخی که تا کنون چهرۀ واقعی او به درستی شناخته نشده، «ام‌السلمۀ برغانی» ملقب به طاهرۀ «قرة‌العین» است. شگفت‌‌انگیز است که در مورد بسیاری از وقایع سرگذشت وی و از جمله نام حقیقی، تاریخ تولد، چگونگی ایمان آوردن به باب، تاریخ عزیمت به کربلا، چگونگی کشته شدن و محل دفن وی دانسته‌های روشنی وجود ندارد و منابع موجود، اطلاعات یکسانی را در این خصوص ارائه ننموده‌اند که همین مسئله، باعث شده است چهرۀ واقعی او بیشتر در غبار ابهام‌ها، افسانه‌ها و دروغ‌ها پنهان گردد.

 

با توجه به این که تا کنون تحقیق جامع و عاری از تعصبی که دربرگیرندۀ تمامی وقایعِ سرگذشت این شخص باشد انجام نشده است، نگارنده بر آن شد با بهره‌گیری از کتب تاریخی (موافق و مخالف) و اسناد نویافته، چهرۀ واقعی او را ترسیم نماید.

در کتاب حاضر که کامل‌ترین و جامع‌ترین اثر در خصوص قرة‌العین محسوب می‌شود، علاوه بر شرح حال، اشعار وی نیز به چاپ رسیده و با توجه به اسناد متقن اثبات گردیده که شعر «گر به تو افتدم نظر چهره به چهره رو به رو» به طور قطع و یقین از طاهره ی کاشی است و سرودۀ طاهرۀ قرة‌العین نمی‌باشد.

همچنین با دلایل غیر قابل انکار ثابت گردیده است که نقاشی‌ای که مادام دیولافوآ در کتاب خود به چاپ رسانده، به طور قطع و یقین، تصویر قرة‌العین نیست، چون دیولافوآ 30 سال بعد از کشته شدن قرة‌العین وارد ایران شده و نقاشی یاد شده به هیچ وجه نمی‌تواند مربوط به قرة‌العین باشد.

از ویژگی‌های این کتاب، تحلیل و جمع‌بندی نهایی است که با عنوان «سخن پایانی» در آخر سرگذشت قرة‌العین به چاپ رسیده است. یکی از موارد مهم این نتیجه‌گیری، اثبات وابسته نبودن او به بهائیت است که این موضوع، به شدت مورد بهره‌برداری تبلیغاتی این آیین ساختگی قرار دارد. کتاب «قرة‌العین: زندگی، عقیده و مرگ»، در 274 صفحه به قطع وزیری، جلد گالینگور و قیمت 35 هزار تومان به چاپ رسیده است.‌

برای تهیه این کتاب به آدرس تهران خیابان انقلاب خیابان 12 فروردین خیابان شهدای ژاندارمری پلاک 103 انتشارات علمی مراجعه کنید یا با شماره تلفن 66463072 تماس حاصل کنید. لازم به ذکر است که در صورت تمایل، می توانید به صورت پستی این کتاب را از انتشارات علمی تهیه کنید.

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

 

خواندن 701 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آخرین ویرایش در یکشنبه, 24 مرداد 1395 15:39

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی