مقالات بهائیت

مقالات بهائیت (2136)

یکشنبه, 06 خرداد 1397 ساعت 09:40

وقتی بهائی ها تاریخ می نویسند!

نوشته شده توسط

بهائیت در ایران : رهبران بهائی از حدود 100 سال پیش برای نوشتن تاریخچه دوران بابی و بهائی در تکاپو بوده اند.اولین تلاش در این زمینه نوشتن 1 متن تاریخی - تخیلی توسط عباس افندی (متولد 1260 قمری = 1844م و متوفای نوامبر 1921 ) بود.او که در سنین طفولیت بهمراه پدر و خانواده از ایران خارج و هرگز به کشور بازنگشته بود، با رویاپردازی و در عالم خیال، در لباس جهانگردی که به ایران سفر کرده سعی میکند تا حوادث و وقایع دوران باب را انطور که مورد نظر بهائیان است بنویسد. متن فارسی" سفرنامه ... " در سال 1890 بدون ذکر نام نویسنده و بطور ناشناس چاپ شد...

جمعه, 04 خرداد 1397 ساعت 10:09

یک خاطره از یک مبلغ بهائی

نوشته شده توسط

کوتاه اما خواندنی :

بهائیت در ایران : جناب آقا سید موسی اصفهانی، از نخبه ترین مبلّغ های تهران و مشهد بود . آوازه او همه جا پیچیده بود و نزد بهائیان از احترام خاصی برخوردار بود ایشان در خصوص بازگشتگان از فرقه ضاله بهائیت به موضوع ردیه نویسان اشاره دارد . او معتقد است برخی از بزرگان بهائیت بازگشتنند اما با فشار تشکیلات بهائیات این امکان را نداشتنند که ردیه بنویسند . او نام نبیل زرندی را در این قسمت میبرد  از ایشان در کتاب خاطرات مسیح الله رحمانی نقل شده است که :

بهائیت در ایران : ایدئولوژی فرقه ضاله بهائیت  جدا کردن ملت ایران از روحانیت و مرجعیت و مشغول ساختن‏ آنان به اصول بدعت‏گونه در مذهب تشیع‏ است. جداسازی ولایت از مرجعیت و دین از سیاست، آزادی فحشا و بی‏بند و باری و پیوستن به مکاتب سکولار.

ادوارد براون با ظاهر یک ادیب و محقق وارد ایران می‌شود و در عکا و شهرهای مختلف می‌گردد؛ برای اینکه درباره این فرقه‌ها کار کند. اما معلوم نیست به‌طور رسمی مأموریت داشته است یا خیر

سه شنبه, 01 خرداد 1397 ساعت 08:50

باب چگونه باب شد؟

نوشته شده توسط

نوشته شده توسط سمیه سیوانی نژاد

بهائیت در ایران : سیدکاظم رشتی مبدع نظریه رکن رابع ( جانشین امام عصر یا رابط بین امام عصر و مردم ) که تعداد زیادی از مردم را به سمت خود جذب کرده بود در اواخر عمر خود طی سخنانی در حضور گروهی از مریدانش اعلام می دارد که بزودی حضرت صاحب الزمان یا به قول پیروان فرقه شیخیه، «رکن رابع» ظهور خواهد کرد و خود اداره امور مسلمین و جهان را به دست خواهد گرفت و جهان را به سمت قسط و عدل رهبری خواهد کرد. پس از فوت سید کاظم رشتی ، شاگردان وی به دنبال رکن رابع یعنی همان شیعه‏ی کامل می گشتند.

 

بهائیت در ایران : فرقه بابیه از انحرافات مهم اجتماعی در تاریخ معاصر ایران است که با فرهنگ و عقاید مردم ارتباط تنگاتنگی داشته. یک اصل مهم در حوزه پیدایش و ظهور هر جنبش یا نهضت ملی یا مذهبی توجه به عوامل اجتماعی و سیاسی عصر پیدایش آنها است .

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 09:36

نگاهی تاریخی به قتل امیر کبیر و ترور ناصرالدین شاه

نوشته شده توسط

بهائیت در ایران : سلطنت ناصرالدین شاه در حوزه اعتقادی برگی پر تحول در تاریخ ایران معاصر بوده است پس از آغاز پادشاهي «ناصرالدين شاه»، ميرزاتقي خان اميركبير بدستور شاه صدراعظم شد . او كه از نقش ميرزا حسينعلي نوري در تحركات و بلواي بابيان خبر داشت، او را به عراق تبعيد كرد. بابیان سکت نشده و با توجه به حضور امثال آقا خان نوری در دربار ، خصوصا نزدیکی او به مادر شاه و البته بدستور و تاکید ميرزا حسينعلي نوري در یک توطئه ناجوانمردانه حکم قتل اميركبير (1) ،را از شاه مست و عیاش گرفت .  بهائيان این قتل را انتقام الهي مي نامند،  همانطور که در تاریخ آمده آقا خان با همان لابی مادر شاه و البته توصیه های مستقیم و غیر مستقیم سفارت خانه های (2) روس و انگلیس جانشین امیر کبیر گردید . حسینعلی  در ايام صدارت ميرزا آقاخان نوري به ايران بازگشت و در رأس يك گروه، برنامه اي را براي ترور «ناصرالدين شاه» طراحي كرد. بابیان اجیر شده  با ششلول و قداره به شاه حمله بردند. اما اين طرح ناكام ماند و كليه بابيان فعال در اين برنامه بازداشت و به فرمان شاه به اعدام محكوم گرديدند و هريك از آنها براي اعدام به يكي از اصناف تهران سپرده شدند و از ميان آنها تنها ميرزاحسينعلي نوركجوري( بهأالله ) با دخالت سفير روس جان سالم به در برد

شنبه, 29 ارديبهشت 1397 ساعت 10:57

احکامی که عامل خیانت شدند

نوشته شده توسط

بهائیت در ایران : در بخشي از كتاب بيان بهائيت به اغنام الله حکم شده : « اگر زنی از بابیان باردار نمی‌شد می‌تواند با اجازه همسر به خارج از خانه برود و حامله شده و برگردد ولی شخصی که او به نزدش رفته باید بابی باشد.»

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی