شیخیه احقاقیه

شنبه, 25 فروردين 1397 09:07 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه وخواندنی :

بهائیت در ایران : همانطور که میدانید زیر ساخت  اعتقادی فرقه بهائیت تفکر شیخ احمد احسائی بود .که جناب شیخ کاظم رشتی بعد از فوت او این نگاه انحرافی او را ترویج نمود بعد از وفات رشتی، پیروان او به چند انشعاب رسیدند عده‌ای از شیخیه جانشینی ملامحمدباقر اسکویی را پذیرفتند و به وی گرویدند. او رقیب حاج محمد کریمخان بود. پس از وی فرزندش میرزا موسی احقاقی به مرجعیت شیخیه‌ی احقاقیه رسید و به سبب نام وی، پیروان آن را احقاقی می‌نامند. عدم اعتقاد به رکن رابع و جواز اجتهاد و تقلید از جمله اختلاف‌های این گروه با شیخیه‌ی کریمخانیه است.

 

آخوند ملا محمد باقر اسکویی که شاگرد احسایی و میرزا حسن گوهر بود، ادعای جانشینی رشتی را کرد و عده‌ای از پیروان شیخیه به او گرویدند. [1] بعد از وفات اسکویی، فرزندش میرزا موسی احقاقی جانشین پدر شد. [2] وی کتابی به نام «احقاق الحق و ابطال الباطل» در رد شیخیه‌ی کریمخانیه و حاج محمد کریمخان نوشت. به سبب نام و کتاب ایشان، پیروان آن به شیخیه‌ی احقاقیه معروف شدند. طرفداران این فرقه بیشتر در آذربایجان، کربلا و کویت حضور دارند و می‌توان کویت را مرکز این گروه دانست. بعد از وی به ترتیب «میرزا علی احقاقی، میرزا حسن احقاقی، میرزا محمد باقر احقاقی و میرزا عبدالرسول احقاقی» جانشین وی شدند. کتاب مشهور «توضیح الواضحات و حقایق شیعیان» از میرزا عبدالرسول است. پس از فوت میرزا عبدالرسول در سال‌های اخیر، فرزندش میرزا عبدالله احقاقی در کویت خود را جانشین پدر معرفی کرده است.
از مهم‌ترین اختلاف‌های اساسی شیخیه‌ی احقاقیه و شیخیه‌ی کریمخانیه در این است که شیخیه‌ی احقاقیه، اعتقادی به رکن رابع ندارند و تأکید بسیار دارند که خود را از عموم شیعیان امامیه جدا ندانند و اجتهاد مرسوم در حوزه‌ها و تقلید از مراجع امامیه را نیز جایز می‌دانند.

پی‌نوشت:
[1]. محمد جواد مشکور، فرهنگ فرق اسلامی، مشهد:
 آستان قدس، 1387 ش، ص 182.
[2]. مهدی
 فرمانیان، آشنایی با فرق تشیع، قم: مرکز مدیریت حوزه علمیه، 1387 ش، ص 182.

 

 

 

خواندن 541 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی