قیامت در دیدگاه علی‌محمد باب چگونه اتفاق میافتد ؟

دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 08:50 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

کوتاه و خواندنی

بهائیت در ایران : جناب باب، قیامت موعود ادیان الهی را حد فاصل بعثت پیامبری جدید تا عروج او دانسته که با ظهور پیامبران بعدی تکرار خواهد شد. دقت کنید از نظر جناب باب قیامت یا همان رسیدگی به اعمال انسانها فقط از زمان بعثت تا عروج او برای پیروانش اتفاق می افتد . حالا اگر این نگاه را بپذیریم ابهامی ایجاد میگردد  انسان‌هایی که حد فاصل دو پیامبر زندگی کرده و مرده اند ، قیامت برای آنان چگونه محقق می شود؟ در حالی که جناب باب گفته‌ اند "  هر شیء که اطلاق شیئیت بر او شود، در یوم قیامت مبعوث می‌گردد" .

همچنان ایشان افاضه فرمودند :  «و آن‌چه عندالله و عند عرف اهل حقیقت، مقصود از یوم قیامت است، این است که از وقت ظهور شجره حقیقت در هر زمان به هر اسم إلی حین غروب آن یوم قیامت است. مثلاً از بعثت عیسی (علیه السلام) تا یوم عروج آن، قیامت موسی (علیه السلام) بود که ظهورالله در آن زمان ظاهر بود به ظهور آن حقیقت؛ که جزا داد هرکس مؤمن به موسی (علیه السلام) بود به قول خود، و هرکس مؤمن نبود جزا داد به قول خود؛ زیرا که ما شهدالله در آن زمان، ما شهدالله فی الإنجیل بود».[1]
اما در پاسخ به این دیدگاه پیشوای بابیت و بهائیت می‌گوییم:
قیامتی که تمام ادیان الهی به آن بشارت داده و مردم را از آن
 بر حذر داشته‌اند، تنها برای عده‌ی کمی از انسان‌ها به وقوع پیوسته است. این در حالیست که گمان نمی‌رود حتی بهائیان، حاضر به پذیرش این ملازمه‌ باشند؛ چرا که علی‌محمد شیرازی گفته است: «هر شیء که اطلاق شیئیت بر او شود، در یوم قیامت مبعوث می‌گردد».[2]

پی‌نوشت:
[1]. علی‌محمد شیرازی، بیان فارسی، بی‌جا: نسخه‌ی 1330، باب 7، ص 30.
[2]. عبدالحمید اشراق خاوری، قاموس ایقان، بی‌جا: مؤسسه‌ی ملّی مطبوعات امری، 128 بدیع، ج 4، ص 1489-1488.

 

 

خواندن 253 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی