چند ابهام بدون پاسخ در مقابل یک ادعا

جمعه, 15 تیر 1397 09:30 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

پيش از آنكه به چگونگي ادعای جناب  بهاء به مقام من يظهره اللهي اشارت كنيم، گفتن اين نكته لازم است كه : برابر سفارشها و پيشگوئيهاي سيد باب، در مورد ظهور «من يظهره الله» نه ميرزا بهاء و نه مدعيان ديگر مقام «من يظهره الله» هيچكدام نمي توانستند، همان شخصي باشند كه باب از ظهور او خبر داده بود. زيرا كه:


برابر گفته ي باب، بايستي كه «من يظهره الله» پس از گذشتن زمان به اندازه ي حروف كلمه ي «مستغاث» و يا «غياث» كه كمتر از 1500 سال نمي توانست باشد ظهور كند، وانگهي، باب در اين باره گفته بود، زماني كه «من يظهره الله» ظهور مي كند، شماره ي بابيان روي زمين افزون و بر دشمنان و بر اديان ديگر چيره مي شوند و از خودشان پادشاهاني خواهند داشت، كه آنان تاجهاي جواهرنشان خود را، به پاي «من يظهره الله» مي اندازند و او را به اتفاق، شاه خود خواهند گردانيد.
در حالي كه اين مدعيان «من يظهره اللهي» اندكي پس از باب و بدون فاصله زماني، ادعاي من يظهره اللهي كردند. بنابراين و برابر اين شواهد، ادعاي جناب ميرزا حسينعلي بهاء و مدعيان ديگر، با مباني مذهب باب، ناسازگار بوده است.
عبدالحسين نوائي در اين باره چنين نوشته است:
نكته ي مهم اينجاست كه باب ظهور «من يظهره الله» را طبق كلمه ي (غياث يا مستغاث) قرار داده و اين تاريخ دو هزار و يك سال پس از باب است، ولي بهاءالله بعد از نوزده سال از زمان باب، ظهور خود را اعلام كرد، البته بهائيان براي توجيه اين مطلب و تطبيق آن با 2001، مطابق با حروف مستغاث، حرفهائي مي زنند، كه اين عدد را بايد با فلان عدد جمع كرده و به فلان عدد تفريق كرد و به فلان عدد ديگر تقسيم نمود و چنين و چنان كرد، كه حاصلش سال ادعاي ميرزا حسينعلي را نشان دهد. پيداست كه اين بلاها را بر سر هر عددي اگر دربياورند و حك و اصلاح و چنين و چنان كنند، هر عددي دلخواه را نشان خواهد داد .

امر ديگر اينكه، در كتاب بيان در باب خامس عشر از واحد خامس، باب مي گويد: «في ان ماء الذي انتم به تخلقون قد طهره الله في الكتاب» و در ترجمه ي آن مي گويد: ثمره ي آن اينكه كس در حق آن نير اعظم دون خطور طهارت نكند».
مقصود اين است كه خدا نطفه را پاك قرار داده كه وقتي «من يظهره الله» ظاهر شود كسي حتي در پاكي نطفه اي او شك ننمايد... در صورتي كه ميرزا بهاء دو سال پيش از باب متولد شده بود... همچنين باب تنبيه كردن اطفال را در مكتب، قدغن كرده تا مبادا من يظهره الله در آينده چوب بخورد در حاليكه ميرزا بهاء در آن وقت 25 يا 26 ساله بوده است. (1) .
به هر منوال، پس از اين مقدمات، اكنون برمي گرديم تحولات تاريخي مذهب بهاء را از سر مورد مطالعه قرار مي دهيم و به كارهاي صبح ازل و ميرزا بهاء، مي پردازيم.
پاورقي:
1- اعتضاد السلطنه، فتنه ي باب، ص 116.

خواندن 248 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی