چرائی ساخت اولین مشرق‌الاذکار بهائی در روسیه ؟!

سه شنبه, 09 مرداد 1397 05:11 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : اینکه چرا امپراطوری روسیه تزاری تصمیم میگیرد اجازه ساخت اولین مشرق الاذکار بهائیان را در شهر عشق آباد صادر کند جای سوال بوده و باید بطور شفاف و بدون حاشیه های غیر منطقی مورد بررسی قرار گیرد . دولت روس به این نتیجه رسیده بود که اساسا بافت دینی برخی مناطق تحت حاکمیتش میتواند برای آینده او چالش آفرین باشد لذا بعنوان یک راهبرد اصلی تغییرات در بافت اعتقادی این مناطق را در دستور کار خود قرار داده بود . از طرفی دیگر کارکرد فرقه سازی توسط سرویس روسیه با ایجاد و پشتیبانی از فرقه ضاله بهائیت قبلا در ایران مورد استفاده قرار گرفته بود ( رجوع شود به مطالب چگونگی شکل گیری بابیت و بهائیت در ایران ) لذا پیچیدن این نسخه برای مناطق دارای گرایشات مذهبی خصوصا شیعه در خاک روسیه و سرزمینهای اشغالی به نظر دولت تزاری بسیار مطلوب به نظر میرسید . لذا بر آن شد تا بافت جمعیتی این شهرها را تغییر داده و مسلمانان (و خصوصاً شیعیان) را در اقلیّت قرار دهد.(1)از این رو شهرهایی چون بخارا، سمرقند، عشق‌آباد، تاشکند و مَرو را جولانگاه و پناهگاهی برای اقامت و تبلیغ ضداسلامی بهائیان قرار داد.


لذا تأسیس اولین مشرق الأذکار در مستعمرات روس‌تزار را می‌توان به عنوان یکی از اقدامات عملی این حکومت برای توسعه‌ی بهائیت برشمرد، اقدامی که عبدالحسین آیتی، در خصوص آن نوشته است: «مشرق الأذکار عبارت است از معبد بهائی، اولین مشرق الأذکار که در قرن اول بهائی، از اقدام مرکز میثاق (: عبدالبهاء) تأسیس شد، مشرق الأذکار عشق‌آباد بود. بعد از شهادت حاجی محمدرضا و محاکماتی که به عمل آمد، دولت روس بهائیان را به رسمیت شناخت و قلمراف (حاکم ترکستان)، به معاونت و مساعدت ایشان پرداخت. حتی خودش اظهار کرد که در این‌جا معبد بسازید تا در ظلّ (: سایه‌ی) اقتدار دولت روسیه رسمیت یابید».(2)
آیتی در ادامه، خدا را بر حمایت بی‌قید و شرط دولت روس از بهائیت شاهد گرفته و نوشته است: «شهدالله، روس‌ها چه در دوره‌ی تزاری و ایام استبداد و چه بعد از جمهوریت، از هر جهت بهائیان را راحت گذاشته، ابداً ممانعت در مقاصد روحانیه ایشان ننموده».(3)
اما به راستی علّت حمایت روس‌ها، برای توسعه‌ی بهائیت در مستعمرات و مناطق اشغالی آن‌ها چه بوده است؟! بدون شک پاسخ این پرسش را می‌توان در نشر آموزه‌های بی‌وطنی، عدم دخالت در سیاست و دست‌بوسی متجاوزگران توسط بهائیت برشمرد(4) آموزه‌هایی که به نام دین، مناطق استعماری را از فکر آزادی و مقابله با متجاوزگران باز می‌داشت.

البته نباید از یاد برد و یا اینکه باید به چگونگی ظهور بابیت و البته با تغییراتی بهائیت و نقش روسها در این مهم توجه کرد . چه کسی در کنار علی محمد باب قرار گرفت و به او تلقین کرد که تو همان بابی که در اعتقادات شیخ محمد احسائی آمده ، پس ادعایت را علنی کن . این فرد در این زمان جاسوس سرویس روسیه بوده اما در زمان جناب حسینعلی نوری و البته دستگیری ایشان سفیر روسیه در ایران بوده و با عنوان رسمی وزیر مختار روس در ایران با حمایت از حسینعلی نوری موجب جلوگیری از مجازات او و انتقالش به عراق میگردد . این مطالب در تاریخ بهائیت

تکرار شده است و غیر قابل انکار است . حال سوال این است این حمایت با چه هدفی انجام گرفته است . پاسخ به این سوال دو وجه دارد :

اول انکه راهبرد دولت استعماری روسیه در ایجاد و حمایت فرقه ضاله در ایران از بین بردن حساسیتهای اعتقادی در جامعه شیعی ایران بوده تا بتواند از این مسیر از منابع این سرزمین چپاول بیشتری داشته باشد .

دوم اینکه با گسترش و اجازه فعالیت به فرقه ضاله بهائیت  در مناطق عموما مسلمان سرزمینی و مناطقی که مورد تصرف دولت روسیه در آمده و اعتقادات مذهبی در آنجا از استحکام قابل توجهی برخوردار است . این اعتقادات را کمرنگ کرده و از این مسیر بتواند اهداف دولت مرکزی را براحتی در آن جوامع به اجرا در آورد .

پی‌نوشت:
1- ر.ک: احمد کسروی، بهائی‌گری، تهران: بنگاه مطبوعاتی فرخی، 1344، صص 48-46.
2- عبدالحسین آیتی، کواکب الدریه، مصر: مطبعه السعاده، 1342 ق، ج 2، صص 58-55.
3- همان.
4- جهت مطالعه‌ی بیشتر، بنگرید به مقاله‌ی:
 چرا بابیت و بهائیت به مذاق استعمار خوش نشست؟!

حامد محمودی مرداد 97

خواندن 188 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی