گرامیترین شما نزد خدا پرهیزکارترین شماست

جمعه, 16 شهریور 1397 05:58 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بهائیت در ایران : آنچه ادیان الهی با تغییر واژه بدان اعتقاد دارند و البته برای رستگاری انسانها آنر ترویج میدهند این شعار اصولی است " گرامیترین شما نزد خداپرهیزکارترین شماست " . در این شعار تمامی خصوصیات یک انسان با خرد انسانیت وجود داشته و عمل به آن انسان را بسوی رستگاری هدایت میکند .  اما ببینیم جناب عبدالبهاء  هم چنین شعاری را سرلوحه توصیه های خود به انسانها قرار داده است ؟

رهبر بهائیان در توصیف مردم آفریقا، ایشان را به حیوانات وحشی ضرر رساننده ، تشبیه کرده است. وی در جایی دیگر با طرح مسئله‌ی "خلقت" آفریقایی‌ها به صورت گاوهایی شبیه انسان، عملاً راه هرگونه توجیهی را بر پیروانش بسته است. این در حالیست که پیشوایان بهائی، آموزه‌ی وحدت عالم انسانی و برابری و یگانگی نوع بشر را ابتکار بهائیت دانسته‌اند.

پیشوایان بهائی با ابتکاری برشمردن آموزه‌ی وحدت عالم انسانی و برابری و یگانگی نوع بشر در بهائیت، مدعی می‌شوند: «اصل وحدت عالم انسانی که محور جمیع تعالیم حضرت بهاءالله است...» و «وحدت عالم انسانی که همانا مقصد اصلی و غائی آئین حضرت بهاءالله است...».(1)اما دیدگاه پیشوایان بهائی نسبت به خلقت برخی انسان‌ها، از جمله سیاه‌پوستان آفریقایی، بر خلاف این آموزه‌ی به ظاهر بدیع می‌باشد.
همچنان که عبدالبهاء در توصیف مردم آفریقا گفته است: «اهالی مملکتی نظیر آفریقا جمیع مانند وحوش ضاریه: (حیوانات وحشی ضرر رساننده) و حیوانات بریه: (خشکی) بی‌عقل و دانشند و کلّ متوحش: (همگی وحشی هستند). یک نفس دانا و متمدّن در ما بین آنان موجود نه: ( نیست)».(2) او همچنین با تشبیه انسان‌های بی‌تربیت به حیوان، مردم آفریقا را مصداق این تعریف دانسته است: «اگر انسان را به طبیعت خود ترک کنیم از حیوان بدتر می‌شود، جاهل و نادان می‌ماند مثل اهالی اواسط آفریقا... در اواسط آفریقا ملاحظه کنید که مثل حیوانات بلکه پست‌تر از حیوانند».(3)
اما ممکن است مبلّغین بهائی در توجیه این گفتار پیشوای خود بگویند که مقصود عبدالبهاء، تذکر به اهمیّت تربیت بوده و لذا اگر آنان تربیت شوند دیگر مصداق گاو نیستند. لذا در پاسخ می‌گوییم عبدالبهاء، با طرح مسئله‌ی "خلقت" آفریقایی‌ها به صورت گاوهایی شبیه انسان، عملاً راه هرگونه توجیهی را بسته است؛ همچنان که می‌خوانیم: «اقوام متوحش به هیچ‌وجه از حیوان امتیازی ندارند. مثلاً چه فرق است میان سیاهان افریک (: آفریقا) با سیاهان امریک: (آمریکا). این‌ها: (سیاهان آفریقا) "خلق الله" البقر علی صورة البشرند: (گاوهایی هستند که خدا با صورت انسانی خلق نمود). آنان: (سیاهان آمریکایی) متمدن و باهوش».(4)
آری؛ عبدالبهاء برای توجیه جنایات و استعمارگری اربابانش در آفریقا، مردم این قاره را به مخلوقین گاو صفتِ محتاج به تربیت تشبیه کرده، اما هیچ‌گاه سخنی از زیاده‌خواهی و خشونت‌طلبی اربابان گرگ‌صفت و استعمارگرش به میان نیاورده است!

حال باید مبلغین بهائی توضیح دهند آیا ملاک انسان بودن همانهائی است که جناب بهاء بیان میکنند !!! و اینکه اینگونه سخن گفتن از انسانها مصداق دقیق غیر قابل توجیه نژاد پرستی نیست ؟

پی‌نوشت:
[1]. هوشمند فتح اعظم، نظم جهانی بهائی (منتخباتی از آثار صادره از قلم حضرت ولی امرالله)، ص 49 و 58-57.
[2]. عباس افندی، مکاتیب، مصر: کردستان العلمیه، 1910 م، ج 1، ص 331.
[3]. عباس افندی، خطابات، لانگنهاین آلمان غربی: لجنه‌ی ملّی نشر آثار امری به زبان‌های فارسی و عربی، 127 بدیع، ج 2، ص 237-234.
[4]. عباس افندی، خطابات، لانگنهاین آلمان غربی: لجنه‌ی ملّی نشر آثار امری به زبان‌های فارسی و عربی، بی‌تا، ج 3، ص 48.

 

 

خواندن 152 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی رهبران بهائیت

 • زرین تاج قزوینی

   

  زرین تاج قزوینی (فاطمه یا ام السلمه) مشهور به طاهره قُرهالعَین یا طاهره بَرَغانی (زاده 1228 قمری برابر با 1823 میلادی در قزوین - درگذشته 1268 قمری برابر با 1850 میلادی).

   

  ادامه مطلب...
 • شوقي افندي

  شوقي افندي ملقب به شوقي رباني (1314-1377/1336ش) فرزند ارشد دختر عبدالبهاء بود که بنا به وصيت وي، در رساله اي موسوم به الواح و وصايا به جانشيني وي منصوب شده بود.

  ادامه مطلب...
 • علی محمد باب

  علی محمد باب شیرازی، موسس بابیت است. او شاگرد سید کاظم رشتی بود که با بهره گیری از افکار شیخیه، ادعای بابیت، امامت، خدایی و … کرد و در آخر توبه نامه نوشت و خود را هیچ دانست.

  ادامه مطلب...
 • سید کاظم رشتی

  سيد كاظم رشتي بن سيد قاسم بن سيدحبيب از سادات حسيني مدينه ، زبده ترين شاگرد شيخ احمد احسائي بود که پس از مرگ شيخ رهبري  شيخيه را برعهده گرفت.

  ادامه مطلب...
 • عباس افندی (عبدالبهاء)

  عباس افندي (1260-1340) ملقب به عبدالبهاء، پسر ارشد ميرزا حسينعلي است و نزد بهائيان جانشين وي محسوب مي گردد.

  ادامه مطلب...

مبارزان با بهائیت

cache/resized/ccaca808332350bd352314a8e6bdb7dd.jpg
یکی از حوادث مهم زندگی آیت الله بروجردی تقارن سال
cache/resized/a2c88199bdee2998adc4f97d46fdb662.jpg
ملا محمد سعید بارفروشی معروف به سعید العلما یکی